If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

Jeżeli jesteś za filtrem sieci web, prosimy, upewnij się, że domeny *.kastatic.org i *.kasandbox.org są odblokowane.

Główna zawartość

Gorączka złota

Odkrycie pokładów złota w Kalifornii w 1848 roku sprawiło, że w nadziei na wzbogacenie się, przybyło tam 300 tys. poszukiwaczy złota. Nieodwracalnie zmieniło to oblicze Kalifornii.

Streszczenie

  • W 1848 roku w Kalifornii odkryto złoża złota, co, następnego roku, wywołało szaleńczą gorączkę złota. Pełni nadziei na wzbogacenie się poszukiwacze, znani potem jako "forty-niners" (od rocznika '49) przybywali masowo do tego stanu.
  • Masowa migracja miała wpływ na krajobraz i populację Kalifornii.
  • Gorączkę złota charakteryzowały brutalne starcia między osadnikami, górnikami i rdzennymi Amerykanami o dostęp do ziemi i bogactw naturalnych.

Gorączka złota w Kalifornii

8 stycznia 1848 roku James W. Marshall, nadzorując budowę tartaku Suttera na terytorium Kalifornii, zupełnym przypadkiem znalazł złoto. Jego odkrycie okruchów tego cennego kruszcu w osadzie rzeki American stało się przyczyną masowej migracji do Kalifornii osadników i górników poszukujących złota. Gorączka złota, jak została potem nazwana, zmieniła krajobraz i populację Kalifornii.1
Mapa Północnej Kalifornii, na której zaznaczono obszary, gdzie wyruszyli tłumnie poszukiwacze złota. Poszukiwacze przybyli w góry Sierra Nevada położone na wschód i na północ od San Francisco.
Mapa obszarów Północnej Kalifornii, na które przybywali tłumnie poszukiwacze złota. Mapa za zgodą Wikimedia Commons.
W krytych wozach, na kliperach, czy też konno, do Kalifornii przybyło blisko 300 000 migrantów, znanych jako "forty-niners" (od roku, w którym zaczęli się zjawiać, 1849). Zaczęli zgłaszać roszczenia do skrawków ziemi wokół rzeki, na których wydobywali za pomocą patelni złoto z mułu rzecznego.
Poszukiwacze nie przybywali wyłącznie ze wschodnich i południowych stanów USA lecz również z Azji, Ameryki Łacińskiej, Europy i Australii. Usprawnienia w produkcji parostatków i kolei sprzyjały migracji, która z kolei miała ogromny wpływ na obraz populacji Kalifornii. W 1849 roku Kalifornia ustanowiła konstytucję stanową, powołała rząd stanowy i, w 1850 roku, formalnie dołączyła do unii stanów.2

Życie poszukiwacza złota

Mimo że przyczyną migracji do Kalifornii były zabarwione na złoto wizje łatwo zdobytego bogactwa i luksusu, warunki życia migrantów potrafiły być brutalne. Faktem jest, że niektórzy poszukiwacze wzbogacili się, ale w rzeczywistości wypłukiwanie złota z piasku rzadko kiedy przynosiło wymierne rezultaty, a sama praca była katorżnicza.
Brak mieszkań, urządzeń sanitarnych i stróżów prawa w obozowiskach poszukiwaczy i otaczających je terenach stanowiło niebezpieczne połączenie. Przestępczość na złotonośnych polach była ogromna. Sprawiedliwość wymierzana przez samozwańczych obrońców często była jedyną odpowiedzią na działalność przestępczą nieutrzymywaną w ryzach z powodu braku będących pod bronią stróżów prawa. Poszukiwacze masowo przybywali w ten region, przez co wcześniej nie skolonizowane ziemie zostawały zasiedlone, a małe osady, takie jak San Francisco, bardzo szybko się rozrastały.
Fotografia przedstawia białego "forty-ninera" wypłukującego złoto.
"Forty-niner" wypłukujący złoto z piasku rzeki American, 1850. Ilustracja za zgodą Wikimedia Commons.
Wraz z szybko wzmagającą się rywalizacją o dostęp do złotonośnych pól szerzyły się ksenofobia i uprzedzenia rasowe. Imigranci z Chin i Ameryki Łacińskiej byli stale brutalnie atakowani przez białych osadników, których punkt widzenia na to, co znaczy być prawdziwym "Amerykaninem" był niezwykle ograniczony.
W miarę jak rząd stanowy Kalifornii rozszerzał pole działania, by kontrolować rozrastającą się populację, powszechne nastroje natywistyczne (antyimigracyjne) doprowadziły do ustanowienia podatków i praw, które w oczywisty sposób wymierzone były w imigrantów, a w szczególności w chińskich imigrantów .3
Ilustracja przedstawia Chińczyków wypłukujących złoto.
Ilustracja przedstawia chińskich poszukiwaczy złota w czasach gorączki złota. Ilustracja udostępniona za zgodą Wikimedia Commons.

Przemoc w całym regionie

W miarę jak rolnictwo i hodowla zwierząt na ranczach rozwijały się, by sprostać potrzebom setek tysięcy nowych osadników, wzrastała przemoc wobec rdzennych Amerykanów przejawiana przez białych osadników. Peter Hardeman Burnett, pierwszy gubernator Kalifornii, otwarcie wyrażał swoją pogardę dla rdzennej populacji i żądał natychmiastowego jej usunięcia lub unicestwienia. Z Burnettem u steru, Kalifornia wypłacała białym osadnikom nagrody za skalpy Indian. Skutkiem tego grupy górników, osadników i drwali samowolnie tropiły i zabijały przedstawicieli rdzennej populacji Kalifornii. Do roku 1890 została ona prawie całkowicie zniszczona.4
Mimo że gorączka złota była przyczyną transformacji ziem i populacji Kalifornii, trwała ona zaskakująco krótko, od 1848 do 1855. Wypłukanie złota z osadów wodnych nie zajęło zbyt wiele czasu. Techniki wydobycia złota w kopalniach stawały się coraz bardziej skomplikowane, więc kopalnie złota stawały się coraz poważniejszym biznesem. Gdy rozwinął się przemysł górniczy, pojedynczy poszukiwacze nie byli po prostu w stanie konkurować z konglomeratami górniczymi, będącymi w posiadaniu znacznie większych zasobów i zaawansowanych technologii.

Jak uważasz?

W jaki sposób gorączka złota ukształtowała strukturę populacji Kalifornii?
Czy gdybyś żył w tym okresie czasu, uczestniczyłbyś w gorączce złota? Dlaczego lub dlaczego nie?
Jakie były długoterminowe skutki gorączki złota w Kalifornii?

Chcesz dołączyć do dyskusji?

Na razie brak głosów w dyskusji
Rozumiesz angielski? Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej dyskusji na angielskiej wersji strony Khan Academy.